Wybierając materiał przeznaczony do wykańczania wnętrza, warto wziąć pod uwagę m.in. konglomerat. To coraz popularniejszy produkt, który jest doceniany za swoje właściwości użytkowe i estetyczne. Co jeszcze sprawia, że poleca się go m.in. do kuchni i łazienki? Czym się charakteryzuje i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące konglomeratu dostępnego w ofercie naszego sklepu w Gdańsku poznasz w trakcie lektury artykułu. Sprawdź!

Co to jest konglomerat?

Materiał zwany konglomeratem lub inaczej zlepieńcem czy żwirowcem jest mieszaniną skruszonych na miał kamieni, które tworzą jednorodną formę poprzez zastosowanie łączącego je spoiwa (lepiszcza). Właśnie jego obecność jest tym, co różni konglomerat od żwiru. Pozyskuje się go ze skał osadowych lub produkuje się egzemplarze syntetyczne, które są stosowane do urządzania wnętrz i wykańczania mebli.

Zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 14618:2009, konglomerat może składać się z naturalnego lub recyklingowanego materiału, a także z takich elementów jak ceramika, szkło czy barwniki połączone spoiwem, którym jest żywica lub cement. Powstała w ten sposób mieszanina zostaje umieszczona w wybranej formie, a następnie poddawana jest następującym procesom:

 • prasowanie,
 • utwardzanie,
 • polerowanie.

Podstawowym składnikiem konglomeratu zawsze jest kruszywo, które pozyskuje się przede wszystkim z rozdrobnionego kwarcu, granitu lub marmuru. To ono w głównej mierze decyduje zarówno o wyglądzie, jak i właściwościach fizycznych materiału. Za jego trwałość i wytrzymałość odpowiada także spoiwo, które scala wszystkie elementy tworzące konglomerat. Dzięki niemu możliwe jest także cięcie określonych form bez ryzyka ukruszenia czy złamania.

Z kolei zadaniem pigmentu jest nadanie powierzchni niepowtarzalnych i niewystępujących w naturze barw. To dodaje jej atrakcyjności wizualnej i pozwala na uzyskanie dowolnych efektów estetycznych oraz wkomponowanie materiału w każdą przestrzeń. Zastosowanie granulatu szklanego, ceramicznego lub lustrzanego przekłada się natomiast na atrakcyjny połysk konglomeratu.

Rodzaje konglomeratu

Należy mieć na uwadze, że konglomeraty są niejednorodne, a ich design i właściwości użytkowe zależą w dużej mierze od kruszywa zastosowanego do produkcji. Wśród najpopularniejszych rodzajów tego materiału można wymienić:

 • granitowy – produkowany przy użyciu masy składającej się w 95% z granitu lub podobnych kamieni naturalnych, podczas gdy pozostałą część mieszaniny stanowi spoiwo,
 • kwarcowy – ponad 90% jego struktury tworzy naturalny kwarc, zdarzają się też dodatki w postaci granulatów szklanych, lustrzanych lub ceramicznych,
 • marmurowy – w 90% składa się ze skruszonego marmuru.

Jeśli chodzi o typ zastosowanego spoiwa, konglomeraty dzieli się na wykonane z żywicy epoksydowej lub poliestrowej bądź z cementu hydraulicznego. W poniższej tabeli opisujemy właściwości poszczególnych rodzajów tego materiału.

Rodzaj konglomeratu Właściwości
Marmurowy Miękki, słabo odporny na zarysowania, wymaga regularnego impregnowania
Granitowy Bardzo wytrzymały, nie wymaga specjalnego czyszczenia ani impregnacji, nie absorbuje zapachów, niepodatny na negatywny wpływ wilgoci
Kwarcowy Działa antybakteryjnie, wysoce odporny na pleśń i grzyby oraz uszkodzenia mechaniczne

Wybór rodzaju konglomeratu jest kluczowy z punktu widzenia jego zastosowania i właściwości, dlatego powinien być dokładnie przemyślany. Poszczególne materiały przejmują bowiem cechy kruszywa, z którego zostały wykonane, co należy brać pod uwagę, kupując określony produkt.

Właściwości i zastosowanie konglomeratu

Zastosowanie konglomeratu jest szerokie i obejmuje wykańczanie różnego rodzaju powierzchni oraz obiektów wewnętrznych. Używa się go do wykonywania:

 • blatów w kuchni i łazience,
 • parapetów,
 • posadzek,
 • elewacji,
 • mebli,
 • okładzin wewnętrznych,
 • schodów.

Tak szeroki przekrój wykorzystania konglomeratu wynika nie tylko z jego właściwości estetycznych i fizycznych, ale również z łatwości obróbki, która pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnych kształtów.

Ponieważ odporność konglomeratu na oddziaływanie czynników atmosferycznych nie jest najlepsza, nie wykorzystuje się go w przestrzeniach otwartych. Jego zastosowanie obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju wnętrza. To bardzo uniwersalny materiał, który można dopasować do każdego stylu wykończenia – niezależnie od jego specyfiki oraz przeznaczenia. Konglomerat warto polecić do nowocześnie urządzonych mieszkań, klasycznie zaprojektowanych domów czy obiektów użyteczności publicznej.

Szeroki wybór

Właściwości fizyczne konglomeratu czynią z niego doskonały materiał do wykańczania wnętrz. Jedna z jego największych zalet to duża różnorodność dostępnych wzorów, kolorów i rodzajów. Ponieważ produkt ten powstaje w sposób syntetyczny, jego poszczególne składniki i ich proporcje można łatwo dopasować do praktycznie dowolnych potrzeb i wymagań. W zależności od typu zastosowanego kruszywa i spoiwa oraz koloru barwnika da się uzyskać każdy efekt estetyczny.

O ile naturalny kamień zawsze różni się pod względem koloru czy struktury, o tyle w przypadku konglomeratu barwy i wzory mogą być powtarzalne, co pozwala na jednakowe wykończenie w wielu miejscach. Materiał ten stosuje się także z uwagi na wysoką wytrzymałość, dlatego można nim wykańczać blaty czy parapety, w tym również w kuchni i łazience.

Wilgoć nie szkodzi konglomeratowi, dlatego nie rozwija się na nim pleśń. W zależności od rodzaju może być odporny również na kontakt ze środkami czyszczącymi i dezynfekującymi oraz mieć właściwości antybakteryjne, w związku z czym doskonale nadaje się do produkcji blatów i parapetów do kuchni. Niektóre konglomeraty gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa higienicznego przygotowywanej i spożywanej żywności, która bez ryzyka zdrowotnego może mieć z nimi kontakt.

Co istotne w kontekście zastosowania konglomeratu w kuchni, nie absorbuje on zapachów, a jego struktura samoistnie dopasowuje się do warunków panujących w danym pomieszczeniu. To odróżnia go od kamienia naturalnego. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się na nim kroić owoców, warzyw czy pieczywa – trzeba do tego celu używać deski, aby nie zarysować błyszczącej powierzchni blatu, stołu czy parapetu.

Lekkość, uniwersalność i niski koszt

Tym, co odróżnia konglomerat od naturalnych kamieni, jest także lekkość. Niższa waga nawet o 20% przekłada się na wymierne korzyści finansowe, ponieważ sprawia, że nie ma konieczności stosowania specjalnie wzmacnianych mebli, aby zamontować taki element. Jest to niezbędne natomiast w przypadku konstrukcji wykonanych z kamieni naturalnych. Lekkość ułatwia także transport i montaż materiału.

Fakt, że konglomerat dostosowuje się strukturalnie do otoczenia, również wpływa na jego praktyczne użytkowanie. Ta właściwość powoduje bowiem, że blaty, parapety, posadzki, meble czy okładziny wykonane z tego materiału nie są zimne, a co za tym idzie – nieprzyjemne w dotyku, a tak dzieje się z elementami wyprodukowanymi z kamienia naturalnego. To niezwykle istotne szczególne w przypadku posadzek, po których chodzi się bez butów.

Uniwersalność zastosowania konglomeratu w różnych wnętrzach wynika także z niskiej nasiąkliwości. Ponieważ materiał nie chłonie wilgoci, woda utrzymuje się na powierzchni i nie przenika do jego struktury, co przekłada się na długą żywotność i pozwala na zastosowanie w wilgotnych miejscach, jak łazienka i kuchnia. Inwestując w elementy i konstrukcje wykonane z konglomeratu, można mieć pewność, że będą efektywnie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Nie da się ukryć, że ważnym argumentem przemawiającym za jego wyborem jako materiału wykończeniowego we wnętrzach jest stosunkowo niski koszt zakupu. Mimo że jego właściwości i design nie odbiegają od kamieni naturalnych, to co do zasady jego cena jest wyraźnie niższa. Wynika to z relatywnie taniego procesu otrzymywania gotowego produktu i łatwości obróbki. To, ile dokładnie zapłacisz za konglomerat, zależy m.in. od:

 • grubości elementu,
 • jakości materiału,
 • wybranej barwy i zastosowanego wzoru,
 • stopnia skomplikowania zleconego projektu.

Jak dbać o konglomerat?

Co oczywiste, każdy materiał ma pewne ograniczenia i nie inaczej jest z konglomeratem. O czym trzeba pamiętać, decydując się na jego wykorzystanie we wnętrzu? Przede wszystkim o tym, że nie powinien być on narażony na oddziaływanie wysokich temperatur, dlatego nie należy stawiać na nim gorącego garnka czy rozgrzanej patelni.

Z tego samego względu konglomeratu nie stosuje się do wykańczania powierzchni i obiektów zlokalizowanych na otwartej przestrzeni. Padające na nie światło słoneczne w gorące, letnie dni mogłoby mu bowiem zaszkodzić. Z kolei negatywny wpływ na strukturę wariantu marmurowego mają kwasy i związki zasadowe, dlatego trzeba pamiętać, aby unikać kontaktu powierzchni wykończonej tym rodzajem materiału z substancjami jak wino, oleje, soki owocowe, pasta do zębów czy perfumy.

W razie zetknięcia się konglomeratu marmurowego z substancjami kwasowymi lub zasadowymi trzeba jak najszybciej zdjąć je z powierzchni, a następnie oczyścić ją wodą i wysuszyć. Jeżeli wylał się olej, należy usunąć go przy użyciu mydła o neutralnym PH. Z kolei zanieczyszczenia w innej formie niż plamy powinno się delikatnie i precyzyjnie zdejmować przy pomocy noża, najlepiej plastikowego, aby nie porysować powierzchni. Nada się także zwykła gąbka kuchenna, której zastosowanie nie powoduje zadrapań.

Konglomerat do kuchni i łazienki

Jednymi z pomieszczeń, w których zastosowanie konglomeratu jest szczególnie częste, są kuchnia i łazienka. Wykorzystuje się go m.in. do wykonania blatów, do czego warto polecić przede wszystkim dwa rodzaje materiału: kwarcowy i granitowy. Wynika to z faktu, że są bardziej odporne na uszkodzenia i nacisk niż wyroby marmurowe, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia trudności. Od tego typu wyrobu różni je także mniejsza podatność na oddziaływanie substancji kwasowych oraz zasadowych.

Konglomerat w kuchni i łazience to dobry wybór nie tylko ze względu na pożądane właściwości fizyczne, ale również z uwagi na elegancki, oryginalny design, który doskonale pasuje do tych pomieszczeń. Świetnie nadaje się na blaty, a także jako materiał do wykonania obudowy wanny, do czego warto polecić przede wszystkim konglomeraty kwarcowe, które zostały poddane procesowi impregnacji na etapie produkcji. Z kolei na parapet najlepiej sprawdzi się materiał bazujący na kruszywie marmurowym, głównie z powodów estetycznych, które są najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem tego rodzaju konglomeratu.

Podsumowanie

Jak widać, konglomerat to ekonomiczny, ekologiczny, uniwersalny i atrakcyjny wizualnie materiał, który można z powodzeniem wykorzystać na wiele sposobów i w różnych miejscach wybranych pomieszczeń – głównie w kuchni i łazience, ale nie tylko. Jeżeli interesuje Cię jego zakup, sprawdź ofertę i skontaktuj się telefonicznie lub mailowo w celu ustalenia szczegółów zamówienia. Oferujemy wysokiej jakości konglomerat w naszym sklepie w Gdańsku. Zapraszamy!

Добавить комментарий

Your email address will not be published.