Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzania okresowych remontów. Jeśli właśnie przymierzasz się do odświeżenia wystroju łazienki, zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dowiesz się z niego, na co należy zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób rozplanować pracę, by móc niskim kosztem stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń dla całej rodziny. Sprawdź sam!

Krok po kroku

Każdy remont wymaga przede wszystkim właściwego rozłożenia zadań w czasie oraz realnego oszacowania kosztów. Podzielenie prac na mniejsze etapy umożliwi spojrzenie na renowację w sposób kompleksowy, a zarazem pozwoli Ci na uniknięcie zbędnych przestojów. Wiedząc, że za chwilę będziesz potrzebował fug albo płytek, możesz przecież zamówić je z odpowiednim wyprzedzeniem. Co więcej, mając jeszcze zapas czasu, będziesz mógł poszukać najkorzystniejszej oferty, zamiast kupować pod presją. W ten sposób konkretny plan działania nie tylko skróci okres trwania renowacji, ale i pozwoli Ci zapanować nad wydatkami. Z jakich zatem etapów powinien składać się remont łazienki?

Optymalny termin

Większość osób preferuje tu miesiące letnie, co jest korzystne choćby ze względu na sprzyjające temperatury. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie stawki ekip remontowych są też najwyższe. Jeśli więc chcesz ograniczyć wydatki, powinieneś zdecydować się na przeprowadzenie renowacji poza tym sezonem.

Funkcjonalny projekt

Być może od czasu ostatniego remontu potrzeby Twojej rodziny uległy zmianie. Nowy wystrój pomieszczenia powinien brać pod uwagę wymagania wszystkich domowników. Jeśli masz problemy z samodzielnym przygotowaniem planu łazienki, możesz skorzystać z pomocy architekta. Jest to koszt rzędu 100 zł od metra kwadratowego pomieszczenia, ale niektóre sklepy oferują projekt, a nawet wizualizację 3D za darmo, w ramach zakupu ich produktów.

Oszacowanie kosztów

Wiele zależy tu od stylistyki i jakości zastosowanych materiałów, a także od stawek, jakich zażyczy sobie ekipa remontowa. Pamiętaj też, że najlepsi fachowcy mają zwykle długie terminy. Warto więc poszukać ich odpowiednio wcześnie, najlepiej opierając się na rekomendacjach rodziny czy znajomych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Mimo posiadania planu, podczas remontu łazienki staniesz przed koniecznością podjęcia szeregu ważnych decyzji. Warto przy tym pamiętać, że niektóre z nich mogą być bardziej brzemienne w skutkach, ponieważ ich późniejsza zmiana będzie się wiązała z niedogodnościami oraz zbędnymi kosztami. Innymi słowy, istnieją takie elementy, na których możesz nieco zaoszczędzić, ale są i takie, które od razu muszą być wykonane perfekcyjnie. Do tej pierwszej kategorii można zaliczyć np. meble łazienkowe, których wymiany możesz podjąć się samodzielnie. Jeśli jednak chodzi o instalacje, płytki, czy biały montaż, musisz mieć świadomość, że poprawki będą oznaczały w praktyce nowy remont. Do elementów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas renowacji łazienki, należą:

  • instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, jest wielce prawdopodobne, że będziesz musiał przeprowadzić ich gruntowne odświeżenie lub wymianę,
  • specyfikacja płytek – jest ona równie istotna, jak ich design, a biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa – nawet ważniejsza. Nie musisz przy tym kupować najdroższego asortymentu. Przykładowo, na podłogę w łazience wystarcza II klasa ścieralności, ale bardzo ważnym parametrem jest antypoślizgowa powierzchnia,
  • jakość oraz stylistyka ceramiki i armatury łazienkowej, ze szczególnym uwzględnieniem detali jak np. wężyki czy rodzaj zaworów. Mimo iż z pozoru wydają się one mało istotne, w rzeczywistości mogą sprawić, że codzienne użytkowanie nowej łazienki będzie się wiązało z irytującymi niedogodnościami.

Podsumowanie

Jak widzisz, przeprowadzenie remontu łazienki jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Nie musisz jednak mierzyć się z nim sam. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, chętnie pomożemy Ci dokonać satysfakcjonujących zakupów.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.