Aranżacja pomieszczeń to spore wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o tak istotny element domu, jak łazienka. Dlatego też, jeżeli masz zamiar przystąpić do jej projektowania, zapoznaj się z naszymi poradami. Dzięki nim łatwo unikniesz najczęstszych błędów i stworzysz komfortową, funkcjonalną przestrzeń, którą będziesz mógł się cieszyć przez wiele lat. Na co więc powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Różni użytkownicy – różne potrzeby

Najważniejszą rzeczą podczas projektowania łazienki jest uwzględnienie wymagań wszystkich osób, jakie będą korzystały z tego pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy są wśród nich dzieci, seniorzy lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponieważ podłoga w łazience często bywa mokra, należy przede wszystkim zadbać o to, by znalazły się na niej materiały o antypoślizgowej powierzchni. Ich wybór jest bardzo szeroki – w zależności od upodobań, możesz zdecydować się na płytki drewnopodobne, imitujące beton lub inne.

Pamiętaj też, że dobry projekt łazienki to taki, który zapewni użytkownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale i maksimum samodzielności. Z pewnością trafionym pomysłem będzie zniwelowanie wszelkich ostrych krawędzi oraz zastąpienie wanny kabiną prysznicową. Sprawi to, że zarówno dzieci, jak i dorośli o zmniejszonej sprawności fizycznej, będą w stanie korzystać z łazienki bez niczyjej pomocy.

Trendy i stylistyka

Kiedy przystępujesz do projektowania łazienki, powinieneś mieć na uwadze fakt, że kolejny remont tego pomieszczenia odbędzie się nie prędzej, niż za kilka, a może nawet kilkanaście lat. Przez ten czas zapewne zmieni się moda, a być może modyfikacji ulegną też Twoje indywidualne preferencje. Jak zatem dobrać elementy wyposażenia, by po dłuższym czasie Twoja łazienka nadal wyglądała stylowo? Sposobów jest kilka.

Odpowiednie barwy

Biel oraz łagodne odcienie szarości są na tyle neutralne, że właściwie nigdy nie wychodzą z mody, a zarazem mogą stanowić doskonałe tło dla bardziej wyrazistych akcentów kolorystycznych. Jaskrawe barwy i stylowe wzory powinny natomiast znaleźć się na mniejszych elementach wyposażenia łazienki, takich jak ręczniki czy akcesoria kosmetyczne.

Daj szansę klasyce

Designerskie kształty i barwy sanitariów z pewnością zrobią wrażenie, ale też szybko się znudzą, a ich wymiana będzie się wiązać z koniecznością przeprowadzenia kolejnego remontu. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc elegancka, tradycyjna biel.

Odpowiednia wysokość płytek

Pamiętaj, że oprócz ścian w bezpośrednim sąsiedztwie prysznica, wcale nie musisz układać glazury aż pod sam sufit. W zupełności wystarczy pas o wysokości 120 cm. Pozostałą powierzchnię możesz przykryć wodoodporną płytą kartonowo-gipsową lub pokryć specjalną farbą łazienkową. Obydwa te rozwiązania są znacznie tańsze, niż ułożenie płytek ceramicznych, a przy tym pozwalają na łatwą modyfikację koloru, jeśli w przyszłości zmienią się Twoje upodobania lub nadejdzie nowa moda.

Szyta na miarę

Istotnym zagadnieniem podczas projektowania łazienki jest kwestia jej funkcjonalności. Na ten parametr składa się szereg elementów, na które nie zawsze masz wpływ. Należą do nich na przykład kształt i układ pomieszczenia albo brak okna. Wszystko to może sprawić, że łazienka, która prezentuje się doskonale w katalogu lub sklepie, zupełnie nie sprawdzi się w przypadku Twojego domu lub mieszkania. Na szczęście, istnieją również takie rzeczy, które możesz, a wręcz powinieneś modyfikować. Jeśli uwzględnisz je w swoim projekcie, z pewnością stworzysz przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania i ułatwi Twojej rodzinie codzienne funkcjonowanie. Na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie

Niezależnie od wielkości łazienki, warto zainstalować w niej przynajmniej dwa źródła światła: nieco słabsze na suficie oraz bardziej intensywne w okolicy lustra. Ułatwi to zarówno wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, jak i robienie makijażu.

Dobór ceramiki

Jeśli masz większą rodzinę, a wymiary łazienki na to pozwalają, powinieneś zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek. Dzięki temu zwiększysz funkcjonalność pomieszczenia i unikniesz wielu porannych kłótni o dostęp do niego.

Utrzymanie czystości

Wybierając armaturę i płytki, zastanów się, jak będzie wyglądać kwestia ich czyszczenia. Ciemne kolory wydają się mniej podatne na zabrudzenia, ale jednocześnie bardziej widać osadzający się na nich kamień. Z kolei jasne fugi po kilku tygodniach pociemnieją w miejscach, w których ruch jest najbardziej intensywny. W projekcie łazienki uwzględnij też odpowiednie umieszczenie lustra – jeśli powiesisz je zbyt blisko umywalki, łatwo będzie je zachlapać i powstaną na nim mało estetyczne ślady.

Podsumowanie

Jak widzisz, podczas projektowania łazienki należy wziąć pod uwagę bardzo wiele elementów. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci zmierzyć się z tym zadaniem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z nami. Będzie nam bardzo miło móc służyć Ci fachową radą w doborze najlepszych rozwiązań dla Ciebie i Twojej rodziny.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.