Do najciekawszych, a zarazem najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych w wyposażeniu wnętrz należą spieki kwarcowe. Są one niezwykle efektowne, nowoczesne, a przy tym bardzo wytrzymałe. Wszystko to sprawia, że coraz częściej zastępuje się nimi tradycyjne płytki ceramiczne czy nawet te wykonane z marmuru lub granitu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób powstają takie spieki, jakie możliwości aranżacyjne stwarzają i w jaki sposób należy o nie dbać, zapraszamy do lektury!

Z czego wykonuje się spieki kwarcowe?

Podstawowym surowcem stosowanym do ich tworzenia jest kwarc, a także inne naturalne materiały: skały granitowe, łupki, iły oraz pigmenty ceramiczne. Taka kompozycja umożliwia optymalne wykorzystanie potencjału tkwiącego w jej komponentach. Dzięki twardości, jaką nadaje im kwarc, spieki są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, natomiast pozostałe składniki zapewniają im lekkość, sprężystość oraz estetyczny wygląd.

Proces powstawania tego materiału przebiega w trzech etapach:

 • wymieszanie składników w postaci granulatu,
 • sprasowanie ich pod odpowiednim ciśnieniem,
 • wypiekanie w piecu hybrydowym w temp. 1220°C.

Można więc uznać, że spieki kwarcowe powstają na podobnej zasadzie, jak skały w przyrodzie, z tą jednak różnicą, że człowiek ma bezpośredni wpływ na ich skład, a co za tym idzie – na właściwości fizykochemiczne otrzymanego materiału. Technologia produkcji umożliwia takie dobranie komponentów, aby otrzymać pożądane efekty wizualne i odpowiednią paletę kolorystyczną. Gotowy spiek kwarcowy jest niezwykle odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak zarysowania, uderzenia czy zaplamienia. Jego antypoślizgowa powierzchnia sprawia, że doskonale nadaje się zarówno na ściany, jak i na elementy poziome, takie jak np. kontuary lub blaty kuchenne.

Gdzie można stosować spieki kwarcowe?

Ich wyjątkowe właściwości fizyczne stwarzają niezwykle szerokie możliwości aranżacji. Co niezmiernie istotne, technologia produkcji spieków kwarcowych sprawia, że otrzymuje się idealnie płaską płytę, którą można dowolnie przycinać z zachowaniem bardzo dużej dokładności. Dzięki temu nadają się one na:

 • ściany łazienek,
 • podłogi,
 • parapety,
 • elewacje budynków,
 • elementy wykończeniowe kontuarów i mebli,
 • blaty w domach i restauracjach,
 • elementy dekoracyjne w pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak sale konferencyjne, banki czy rezydencje.

Spieki kwarcowe mają więc bardzo wiele zastosowań, a ich trwałość i estetyczny wygląd sprawiają, że zyskują one coraz większą popularność zarówno wśród odbiorców komercyjnych, jak i klientów indywidualnych.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są również wyjątkowe walory dekoracyjne spieków kwarcowych. Ich nietuzinkowy, nowoczesny design idealnie wpisuje się we współczesną stylistykę, dzięki czemu coraz chętniej sięgają po nie architekci oraz dekoratorzy wnętrz. Jeśli więc zdecydujesz się na zastosowanie spieków w swojej łazience czy kuchni, zyskasz nie tylko wyjątkową trwałość, ale też łatwo stworzysz miejsce odpowiadające aktualnym trendom wnętrzarskim.

Jak dbać o spieki kwarcowe?

I tu doskonała wiadomość dla zapracowanych: konserwacja tego materiału nie jest szczególnie wymagająca. Unikalna technologia produkcji oraz zastosowanie naturalnych komponentów sprawiają, że spieki kwarcowe są odporne na bakterie, grzyby oraz pleśnie. Co więcej, są one zupełnie niewrażliwe na większość czynników, z jakimi mogą zetknąć się w trakcie normalnego użytkowania, takich jak:

 • zarysowania,
 • promieniowanie UV,
 • rozpuszczalniki organiczne i nieorganiczne,
 • detergenty oraz środki odkażające.

Wszystko to sprawia, że są one łatwe do utrzymania w czystości i można szorować je bez obaw, że płyta się uszkodzi albo odbarwi. Co istotne, spieki kwarcowe nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu nadają się do kontaktu z żywnością. Innymi słowy, jeśli zdecydujesz się na taki blat w kuchni, będziesz mógł położyć jedzenie bezpośrednio na nim i kroić je bez obaw, a na koniec przetrzeć powierzchnię płyty zwykłą kuchenną gąbką z detergentem. Wszystko to sprawia, że codzienne użytkowanie spieków kwarcowych jest wygodne, a przy tym pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Podsumowanie

Kwestia wyposażenia wnętrz, dobrania odpowiednich materiałów oraz uzyskania pożądanej stylistyki pomieszczeń nie jest sprawą prostą, tym bardziej że wszelkie niedociągnięcia w tej materii pokutować będą przez kilka lub nawet kilkanaście lat.

Istnienie tak uniwersalnego materiału, jakim są spieki kwarcowe, z pewnością upraszcza sprawę i pozwala rozwiązać odwieczny dylemat pomiędzy trwałością a estetyką. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać rozwiązanie najlepiej pasujące do Twoich wnętrz.

 

Добавить комментарий

Your email address will not be published.