Kojarzone są przede wszystkim z kulturą bizantyjską, ale tak naprawdę ta technika zdobienia podłóg i ścian stosowana jest od wieków na różne sposoby. Nie stroni od niej także nowoczesny design i współcześni projektanci wnętrz. Mozaiki nadal są na topie. I chociaż zmienia się ich forma, niezmienne jest to, że cały czas fascynują ludzi — niezależnie od tego, czy znajdują się nad kuchennym blatem, czy na sklepieniu przestronnego kościoła.
W jaki sposób powstają?
Proces ich powstawania nie jest skomplikowany. Małe kawałki terakoty, ceramiki, szkła lub kamieni osadza się na materiale, który je łączy — najczęściej jest to zaprawa cementowa, wapienna lub inne odpowiednio dopasowane spoiwo. Jednak wykonanie mozaiki wymaga zaangażowania i skrupulatności, a przede wszystkim czasu. Poszczególne elementy muszą do siebie pasować i komponować się w całość. Dlatego, jeżeli planujesz tego typu zdobienie w swojej kuchni, poproś o pomoc fachowca lub skorzystaj z podpowiedzi kogoś, kto ma doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu tworzenie mozaiki przebiegnie łatwiej i szybciej, a efekt spełni Twoje oczekiwania.
Funkcjonalne i efektowne
Moda na mozaiki w kuchni trwa od setek lat, bo tego rodzaju zdobienia są bardzo funkcjonalne — chronią przed zachlapaniem i zabrudzeniem ścian. W polskich domach można spotkać wiele takich realizacji — od tych amatorskich po prawdziwe dzieła sztuki. W latach 90. dominowały na przykład mozaiki zrobione z drobnych, kolorowych kosteczek. Dzisiaj uznane za kiczowate, wtedy były postrzegane jako szczyt elegancji i dobrego smaku. By Twoja kuchnia zyskała dzięki mozaice oryginalny wygląd, a nie stała się wnętrzem, w którym nie będziesz chciał przebywać, należy poznać kilka zasad. Poniżej przedstawiamy kolory, które najlepiej będą pasować do danego stylu pomieszczenia.
Styl | Kolor mozaiki |
---|---|
nowoczesny | błyszczący, migotliwy, kontrastowy |
klasyczny | szary, beżowy, pastelowy |
rustykalny | zielony |
W praktyce trzeba po prostu pamiętać, by nie przesadzić z intensywnością i ilością kolorów, a także dopasować je do całego wystroju. Jeśli meble i fronty są jednokolorowe, mozaika może być bardziej pstrokata. Natomiast przy wielobarwnym wyposażeniu powinna być jednolita.
Na podłogę
Gdzie kuchenna mozaika najlepiej się prezentuje? Na pewno bardzo efektownie wygląda na podłodze. W celu jej utworzenia polecamy przede wszystkim płytki heksagonalne, które przypominają… apetyczny plaster miodu. Mozaikowe aranżacje mogą zastąpić standardowe płytki lub je uzupełnić. Pozwalają:
- ożywić wnętrze,
- optycznie je powiększyć — o ile są błyszczące i jasne,
- nadać kuchni indywidualny charakter.
Sprawdź naszą bogatą ofertę i przekonaj się, że mozaiki nie muszą kojarzyć się z zabytkami — mogą być nowoczesne i zaaranżowane na wiele sposobów.
Nad blatem
Każdy z nas wie, że w kuchni najważniejszy jest stół lub blat przeznaczony do przygotowywania posiłków. Ten, który jest typowo roboczy, znajduje się zazwyczaj blisko kuchenki i lodówki. To właśnie na tej ścianie, którą od góry ograniczają półki, powstają mozaiki. Ich kolory i wzory są zależne od wystroju całego pomieszczenia. Polecamy jednak, by nie bać się eksperymentować — im mniejsza mozaika, tym bardziej może być ekstrawagancka lub kontrastowa.
W zakamarkach
Standardowe płytki, ze względu na swój kształt, mają pewne ograniczenia. Tymczasem mozaiki doskonale nadają się do zdobienia zakrzywionych powierzchni. Masz w kuchni wnęki, kolumny lub drzwi w kształcie łuku? To świetnie! Możesz na nich stworzyć wyjątkowe kompozycje, które wyrażą Twoją osobowość, zaakcentują ważne dla Twojej rodziny symbole lub po prostu będą Ci umilać czas i poprawiać humor. Tego typu zdobienie na pewno będzie wymagać więcej czasu niż standardowe malowanie, a także wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak efekt jest tego wart, tym bardziej że mozaiki są wytrzymałe.
W starym stylu
Profesjonalne mozaiki są wykorzystywane także do stworzenia odpowiednich aranżacji — na przykład w starym stylu. Dobrze skomponowane, przywodzą na myśl gorący, kaflowy piec, który większości z nas kojarzy się z dzieciństwem. Jeśli Twoja kuchnia ma być przytulna, rodzinna i pełna ciepła, możesz ją urządzić w brązach i uzupełnić czerwonymi, żółtymi i pomarańczowymi dodatkami. W tych odcieniach możesz też zaprojektować mozaikę, która uchroni Twoje ściany przed zabrudzeniem i nada wnętrzu niezwykły charakter.
Nowoczesne aranżacje
Myli się jednak ten, kto uważa, że mozaiki nie sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach. Są modne praktycznie w każdym sezonie i prezentowane przez projektantów na coraz to nowsze sposoby. We wnętrzach, które są ciemne, najlepiej wyglądają zdobienia kontrastowe — jasne, ale nie pastelowe — raczej skrzące, szklane, metaliczne. Te ostatnie pięknie współgrają ze srebrnymi frontami. Można też zrobić ekstrawaganckie mozaiki przypominające potłuczone szkło. Natomiast w jasnych kuchniach proponujemy dekoracje lazurowe, pistacjowe i błękitne. A może pokusisz się o miks tych kolorów?
Dla kogo?
Różnego rodzaju mozaiki rekomendowane są osobom, które cenią niestandardowe rozwiązania. Stwórz w swojej kuchni tego typu dekorację, jeżeli:
- nie lubisz nudy i powtarzalnych motywów,
- podobają Ci się wielokolorowe kompozycje,
- zależy Ci na unikatowym wnętrzu,
- nie planujesz kolejnego remontu przez wiele następnych lat,
- szkoda Ci czasu na regularne malowanie i odświeżanie ścian.
Ta inwestycja przyniesie Ci wiele radości, ale sprawdzi się także w praktyce, bo — jak już było wspomniane — jest funkcjonalna i trwała.
Postaw na jakość
Niezależnie od tego, czy mozaika pojawi się w Twojej kuchni na ścianach, czy na podłodze, powinna być zakupiona z pewnego źródła. Nasze produkty są sprowadzane między innymi z Włoch i Hiszpanii. Gwarantujemy doskonałą jakość i bardzo duży wybór, a także profesjonalną obsługę — z przyjemnością doradzimy Ci, co wybrać i jak to zamontować. Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych i do zapoznania się z ofertą online. Wspólnie stworzymy Twoją kuchnię marzeń!