Moda na mozaiki nigdy nie przemija. Ten sposób zdobienia znany jest od tysięcy lat. Doskonale prezentuje się w postaci wielkoformatowej — mozaiki można zobaczyć na budynkach w dużych i mniejszych miastach. Skąd się bierze ich popularność? Przede wszystkim są bardzo efektowne. A poza tym ich układanie przynosi ludziom zwyczajną przyjemność. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. W Twojej łazience też będą przyciągać wzrok!

Jak powstają?

Proces powstawania mozaiki jest prosty, ale czasochłonny. Robi się ją z dwu lub wielokolorowej ceramiki, kawałków szkła albo odpowiednio kształtnych kamyczków. Elementy układa się na specjalnie przygotowanym podłożu — jest nim zaprawa wapienna, cementowa albo żywica pochodzenia roślinnego. Im większa mozaika, tym bardziej skomplikowana i tym trudniej się ją układa. Efekt jednak zawsze budzi zachwyt i jest piękną dekoracją — niezależnie od tego, czy mozaika zdobi pokaźne kopuły, budynki mieszkalne, posadzki czy zwyczajną łazienkę.

Oryginalne urozmaicenie

Dlaczego warto zdecydować się na mozaikę w łazience? Bo jest przyjemnym urozmaiceniem dla oka, zupełnie innym niż standardowe płytki. W naszej ofercie można znaleźć wiele form tych zdobień. Są to między innymi mozaiki:

  • imitujące kamień lub drewno,
  • przypominające kształtem plaster miodu (tzw. heksagonalne).

Ich profesjonalne wykonanie gwarantuje piękny efekt, a doskonała jakość zapewnia wieloletnie użytkowanie. Niekoniecznie muszą pokrywać całą ścianę — możesz je umieścić na jej fragmencie. Świetnie prezentują się na jasnym, pastelowym tle na przykład jako rama do lustra lub obramowanie wieszaka na ręczniki.

łazienka ze stylową glazurą

Dlaczego warto?

Aranżując łazienkę, najprościej jest kupić płytki. Stworzenie wnętrza z mozaikami wymaga pewnego wysiłku — Twojego lub specjalnie w tym celu zaangażowanego projektanta. Jednak z wielu względów jest to bardzo dobre i coraz powszechniejsze rozwiązanie. Standardowa, ceramiczna mozaika łazienkowa:

  • ożywia wnętrze i dodaje mu uroku,
  • pozwala na stworzenie unikatowej przestrzeni,
  • chroni ściany przed wilgocią — jest tak samo funkcjonalna, jak kafelki, ale dużo bardziej oryginalna.

Do jej zakupu zachęca też atrakcyjna cena, coraz łatwiejszy montaż i różnorodność dostępnych wzorów.

Jaką wybrać?

Wśród mozaik wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje. Każdy z nich ma inne zalety i właściwości.

Rodzaj mozaiki Właściwości Zalety
ceramiczna wykonana z najpowszechniejszego surowca łatwo ją dopasować do płytek
szklana stuprocentowo odporna na wilgoć daje dużo możliwości aranżacyjnych
kamienna naturalny materiał dostępna także w wersji luksusowej — z macicy perłowej lub piasku pustyni

Warto dodać, że ozdoby ceramiczne dzieli się na cięte i prasowane. Najbardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć są mozaiki gresowe, stosowane także na zewnątrz.

Niekoniecznie prostokąty

Klasyczne mozaiki łazienkowe składają się z wielu prostokątnych elementów. Jednak wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowoczesnych trendów, powstały między innymi oryginalne mozaiki heksagonalne. Inne mają kształt rombów lub przyjmują nieregularne formy. Wybór, także w naszych sklepach, jest bardzo duży. Dzięki interesującym wzorom na ścianach lub na podłodze łazienka nabiera zupełnie nowego charakteru — z barwnych elementów możesz skomponować kwiaty, istotny dla Ciebie symbol lub inną ozdobę.

łazienka z glazurą ceglaną w stylu loft

Najlepsze produkty

Samodzielne wykonanie mozaiki ze szklanych i ceramicznych elementów jest oczywiście możliwe, ale wymaga ogromnego zaangażowania i sporo czasu. Poza tym kupując wysokiej jakości, markową i profesjonalnie wykonaną, gotową dekorację masz pewność jej trwałości. Inwestując w najlepsze produkty, unikniesz w przyszłości odpadania poszczególnych elementów lub innych kłopotów z użytkowaniem. Natomiast oryginalnym i stosowanym od lat pomysłem jest wykonywanie mozaiki z płytek, które zostały nam lub naszym bliskim po remoncie. Eklektyczny efekt tych zabiegów często nie budził zachwytu, jednak tego typu dekoracje miały być przede wszystkim funkcjonalne. Dzisiaj można stworzyć dowolny wzór, przemyślany i dopracowany, odpowiednio skomponowany i zrobiony ze specjalnie dobranych w tym celu produktów.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli już decydujesz się na mozaikę w łazience, powinieneś dokładnie przemyśleć cały projekt. Zbyt duża liczba zdobień nie wygląda najlepiej. Przede wszystkim należy dopasować dekorację do elementów i kolorów, które pojawią się na ścianach i podłodze. Jeżeli ma być antypoślizgowa, powinna mieć ostre krawędzie. Poza tym warto dobrać odpowiednie dodatki i oświetlenie. Projekt ma stanowić spójną całość, a nie przypadkowy zestaw produktów, które pojedynczo bardzo Ci się podobały, ale razem zupełnie do siebie nie pasują.

Kolorowe ornamenty

W łazience doskonale prezentują się mozaiki błękitne, granatowe i niebieskie, odwołujące się do symboliki wody. Mogą być w kształcie kropli lub zdobić poszczególne elementy, takie jak umywalka, wanna czy fragmenty ścian. Świetnym pomysłem jest wykonanie mozaikowych kolumn. Dekoracje utrzymane w ciemniejszej tonacji pojawiają się tam, gdzie często się chlapie i tworzą się nieestetyczne zacieki oraz zabrudzenia — na tle wielobarwnej kompozycji nie są tak bardzo widoczne. Jeśli natomiast łazienka jest niewielka, można ją optycznie powiększyć przy pomocy błyszczącej mozaiki odbijającej światło. Bardzo modne są tego rodzaju dekoracje z fragmentami skrzącymi, brokatowymi, a nawet lustrzanymi. Im bardziej ekstrawagancka łazienka, tym lepiej postawi na oryginalność. W wersji klasycznej zostajemy przy stonowanych barwach i szablonowych wzorach.

Dopytaj o szczegóły

Każda z tych opcji jest dostępna w naszych sklepach stacjonarnych w Gdańsku. Jeżeli masz wątpliwości, dopytaj pracowników o szczegóły. Profesjonalna obsługa pomoże Ci znaleźć wymarzoną mozaikę i podpowie, jak wykonać jej montaż. W ofercie mamy także robienie projektów łazienek, a nawet ich kompleksowe remonty. U nas nie tylko się zaopatrzysz, ale też zatrudnisz najlepszych fachowców, którzy stworzą idealne wnętrze, zgodne z Twoimi oczekiwaniami i sugestiami.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.